Meltwater Champions Chess Tour 2021 dla Magnusa Carlsena

Za nami zakończenie Champions Chess Tour 2021, czyli wysokiej rangi turnieju w szachach szybkich, który rozgrywany był online. Zgodnie z przewidywaniami ekspertów, turniej zwyciężył Norweg Magnus Carlsen, który był głównym faworytem. Tym razem nieco gorzej poszło Janowi Krzysztofowi Dudzie, który z 9 pojedynków wygrał 4 i zajął dopiero 9 miejscu. Mimo wszystko wciąż pozostaje wContinue reading Meltwater Champions Chess Tour 2021 dla Magnusa Carlsena

Puchar Świata 2021 dla Polaka!

Wielki szachowy sukces odniósł Jan-Krzysztof Duda, który wygrał Puchar Świata 2021 w szachach. Polak okazał się najlepszy w rosyjskim Soczi, a w wielkim finale zdominował swoją grą doświadczonego Siergieja Kariakina. Bez wątpienia, to największy sukces polskich szachów w powojennej historii, a zawodnikowi należą się ogromne brawa. Poniżej krótkie podsumowanie tego znakomitego występu Jana-Krzysztofa Dudy. PierwszyContinue reading Puchar Świata 2021 dla Polaka!

Polak wygrywa z norweskim mistrzem w półfinale PŚ!

Jan-Krzysztof Duda jako pierwszy polski szachista w historii zakwalifikował się do turnieju pretendentów, którzy walczyć będą o miejsce w finale mistrzostw świata. Ten sukces zapewnił sobie dzięki wygranej z norweską supergwiazdą królewskiej gry Magnusem Carlsenem. Magnus Carlsen to ikona szachów i postać, dzięki której dyscyplina ta zyskała na popularności na całym świecie, a w jegoContinue reading Polak wygrywa z norweskim mistrzem w półfinale PŚ!

Szachy w sieci – gdzie je łowić?

W przestrzeni internetowej od lat nie brakuje miejsc, w których można grać w szachy. Jakie są najpopularniejsze i czemu zmieniają się trendy? Szachy kojarzą się wielu z nas z zapachem drewna, rozłożonymi na stole eleganckimi figurami, planszą wynurzającą się z kłębów tytoniowego dymu przemieszanego z wonią alkoholu albo parkowym graniem na kamiennych stołach w urokliwychContinue reading Szachy w sieci – gdzie je łowić?

Dyskwalifikacja bez dowodów? Oskarżana szachistka broni się

Patrycja Waszczuk, podejrzewana o oszukiwanie i wspieranie się podczas gry programem komputerowym szachistka z Międzyrzecza Podlaskiego, odwołała się od kary dwuletniej dyskwalifikacji. Ta sprawa elektryzuje w ostatnich tygodniach środowisko szachowe w Polsce, które dyskutuje nie tylko o sensacyjnej wygranej Jana-Krzysztofa Dudy z Magnusem Carlsenem, ale także o dużo mniej przyjemnych kwestiach. Taką jest afera zContinue reading Dyskwalifikacja bez dowodów? Oskarżana szachistka broni się

Wielki wyczyn polskiego szachisty. Mistrz świata zatrzymany!

Magnus Carlsen, najlepszy szachista świata, był niepokonany przez 125 oficjalnych klasycznych partii, bijąc tym samym globalny rekord. Tę serię Norwega przerwał 22-letni Polak, Jan-Krzysztof Duda. Niezwykłego wyczynu dokonał Jan-Krzysztof Duda. 22-latek pokonał najlepszego szachistę globu, Magnusa Carlsena. Przerwał tym samym imponującą serię śrubującego kolejne rekordy Norwega, który miał na koncie 125 oficjalnych partii bez porażkiContinue reading Wielki wyczyn polskiego szachisty. Mistrz świata zatrzymany!