Czasem szachy budzą uśmiech lub strach. Niektórzy nie traktują tej gry jako pełnoprawnego sportu, inni uważają je za zbyt skomplikowane. A jeszcze inni za nudne. Rzeczywistość jest zupełnie inna, a wyniki szachów znajdziesz u najlepszych bukmacherów. Ale jak w ogóle obstawia się szachy?

Szachy - obstawianie

Sport w którym liczy się umysł, a nie ciało. Tak w skrócie można opisać szachy. To gra w której najważniejsza jest strategia. Szachy charakteryzują się policzalną liczbą możliwych kombinacji. Z tego powodu są one ciekawą opcją do obstawiania w zakładach bukmacherskich, choć… często giną w bogactwie bukmacherskich ofert. Dlatego postanowiliśmy przybliżyć typowanie szachów u legalnych bukmacherów.

Obstawianie szachów – co gracz ma do wyboru?

Zacznijmy od tego, co można znaleźć w ofertach zakładów bukmacherskich. Szachy mogą pochwalić się sporą liczbą meczów i rozgrywek. Są turnieje regionalne, ogólnokrajowe, ale jest też sporo międzynarodowych pojedynków i turniejów. Tymi ostatnimi zarządza FIDE, czyli Międzynarodowa Federacja Szachowa. Z klei Międzynarodowy Komitet Olimpijski uznał szachy za sport, a od dawna mówi się o włączeniu szachów do programu Letnich Igrzysk Olimpijskich. Paryż 2024 – wiele źródeł przekonuje, że ta data jest obecnie najbardziej realna. Wracając jednak do meritum, jakie mecze szachowe można obstawiać u bukmacherów? Polskie zakłady bukmacherskie mają w swojej ofercie szachy. Wszystko zależy jednak od konkretnej firmy. Najważniejsze międzynarodowe mecze i imprezy są powszechnie dostępne. Różnie bywa z szachową polską ligą. Pojedynki szachowych arcymistrzów oczywiście cieszą się największą popularnością.

Różne rodzaje partii szachów

Warto pamiętać, że szachy mają swoje odmiany i partie można rozgrywać w różnych trybach. Np. ze względu na długość rozgrywki meczu szachów. Mamy więc do czynienia z:

  1. Bullet chess (od minuty do 3 min na całą partię)
  2. Szachami błyskawicznymi, nazywanymi też blitz (do 10 min na partię)
  3. Szachami aktywnymi, inaczej zwanymi szybkimi (co najmniej 10 min na partię)
  4. Szachami turniejowymi, inaczej klasycznymi (co najmniej godzinna partia)
  5. Szachami korespondencyjnymi (co najmniej dzień na ruch)

Specyfika szachów w zakładach bukmacherskich

No dobrze, ale jak wygląda obstawianie pojedynków szachowych? W pewnym sensie podobnie, jak w przypadku innych sportów, jak np. piłki nożnej. Do wyboru mamy jednak podstawowy zakład, czyli wskazujemy zwycięzcę lub remis. W tym miejscu warto na chwilę się zatrzymać, bo w przeciwieństwie do innych sportów z trzema możliwymi rozstrzygnięciami, akurat w szachach remis pada zaskakująco często. Zwłaszcza, gdy toczą się mecze na żywo na najwyższym światowym poziomie. Gracze są tak dobrzy, a gra jest tak wyrównana, że partie kończą się brakiem zwycięstwa. Według obliczeń statystyków partie szachowe remisami kończą się w ponad 50% przypadków! Idealnym przykładem jest Anish Giri, nepalsko-rosyjski szachista, który zanotował serię kolejnych czternastu remisowych meczów w Moskwie.

Poradnik szachisty. Na co zwracać uwagę?

Chcąc skutecznie obstawiać zakłady na szachy potrzebna jest wiedza o tej grze. Niby banalne, ale prawdziwe w tego typu grach opartych na strategii, jak szachy. Wiedza, doświadczenie zdobywane wraz z każdą rozegraną i obejrzaną partią szachów – to wszystko bardzo mocno się liczy.

Jakie dane pomogą graczowi precyzyjniej wytypować zwycięzcę i obstawiać wynik danego meczu szachów? Przede wszystkim forma zawodników. Szachiści tak, jak inni sportowcy miewają wahania formy, swoje lepsze i gorsze okresy. Jeśli ktoś śledzi aktualne wydarzenia w szachowym świecie będzie wiedział kto jest w „gazie”, a kto ewidentnie odczuwa „dołek”.

Szachy - obstawianie

Również miejsce rozgrywania meczu i turnieju ma znaczenie. Jeśli prześledzi się wyniki poszczególnych szachistów w danych lokalizacjach, zobaczy się, że każdy z nich ma swoje ulubione turnieje. Wbrew pozorom kolor bierek ma ogromne znaczenie. Przewaga białego koloru statystycznie skutkuje częściej zwycięstwem. Czarne rzadziej wygrywają partię szachów. Jeśli faworyt gra białymi, wtedy jego szanse na zwycięstwo jeszcze bardziej rosną. No i historia pojedynków szachistów. Każdy sport indywidualny, gdzie mierzą się dwaj zawodnicy jest w pewnym stopniu przewidywalny. Dlatego warto śledzić historię gier i pojedynków. Komu z kim gra się lepiej lub trudniej. Te wszystkie zmienne mają znaczenie przy obstawianiu szachów online i w tradycyjnej formie.

Szachy od dawna są przedmiotem analizy, dlatego można znaleźć opracowania zawierające wiele ciekawostek. Jedną z nich jest np. to, że średnia liczba ruchów na partię to ok 40. Albo, że teoretycznie słabszy gracz ma większe szanse na sprawienie niespodzianki, jeśli z faworytem prowadzi szybką i agresywną rozgrywkę w partii. No i najpopularniejszymi ruchami otwierającymi partię szachów są ruchy na pola e4 i d4.