Wielki szachowy sukces odniósł Jan-Krzysztof Duda, który wygrał Puchar Świata 2021 w szachach. Polak okazał się najlepszy w rosyjskim Soczi, a w wielkim finale zdominował swoją grą doświadczonego Siergieja Kariakina. Bez wątpienia, to największy sukces polskich szachów w powojennej historii, a zawodnikowi należą się ogromne brawa. Poniżej krótkie podsumowanie tego znakomitego występu Jana-Krzysztofa Dudy.

Pierwszy Polak z Pucharem Świata w historii

Po tym sukcesie, Jan-Krzysztof Duda już na stałe zapisał się w historii polskich szachów. To pierwszy Polak, który zdobył Puchar Świata. Choć od kilku lat Polak znajduje się w ścisłej czołówce szachistów na świecie, to jednak nie był głównym faworytem do zdobycia tego tytułu. W swoich pojedynkach pokazał jednak dużą klasę i potrafił ograć najlepszych na świecie, dzięki czemu w pełni zasłużenie zdobył ten prestiżowy tytuł. Tym spektakularnym występem, Jan-Krzysztof Duda zapewnił sobie udział również w turnieju kandydatów 2022. To rywalizacja, z której zostanie wyłoniony rywal dla Magnusa Carlsena w walce o Szachowe Mistrzostwo Świata w 2022 roku. W latach 1950 i 1953 udział w tych zawodach brał Mieczysław Najdorf, który po emigracji reprezentował wówczas Argentynę. To pokazuje tylko, jak wielkim sukcesem jest osiągnięcie Dudy.

W drodze do zdobycia Pucharu Świata zmierzył się on w Magnusem Carlsenem z Norwegii, czyli aktualnym Mistrzem Świata. Pojedynek ten miał miejsce w półfinale i ostatecznie po dogrywce to Polak był lepszy. Jan-Krzysztof Duda w wielkim finale pokonał wicemistrza świata i gospodarza rywalizacji o Puchar Świata – Siergieja Karakina.

Droga Jana-Krzysztofa Dudy do Pucharu Świata

Warto przybliżyć turniejową drogę Jana-Krzysztofa Dudy, którą musiał pokonać, aby zdobyć to prestiżowe i uznane w szachowym świecie trofeum. Warto podkreślić, że w rywalizacji brali udział najlepsi szachiści globu.


W pierwszej rundzie, Jan-Krzysztof Duda miał wolny los, dzięki czemu od razu zameldował się w kolejnej fazie turnieju. Tam jego przeciwnikiem był Guillermo Vazquez z Paragwaju. W 3 rundzie Jan-Krzysztof Duda okazał się lepszy od Samvela Seviana ze Stanów Zjednoczonych. Awans do 4 rundy był wyrównaniem najlepszego dotychczas występu Polaka w zawodach Pucharu Świata. Na tym etapie rywalizacji Polak okazał się lepszy od Irańczyka Idani Pouya. W 5 rundzie oprócz Jana-Krzysztofa Dudy znalazł się również Kacper Piorun, dzięki czemu obaj pobili dotychczas najlepszy wynik w historii polskich szachów. Kacprowi niestety nie udało się przejść dalej, za to Jan-Krzysztof Duda już się nie zatrzymywał. W 5 rundzie okazał się lepszy od Aleksandra Griszczuka w Rosji, a w 6 rundzie pokonał Hindusa Vidita Gujrathiego, dzięki czemu awansował do półfinału. Tak jak wspominaliśmy, w półfinale po dogrywce pokonał Mistrza Świata Magnusa Carlsena, a w wielkim finale nie dał żadnych szans Siergiejowi Kariakinowi.

Jak poszło pozostałym Polakom w Pucharze Świata?

W tegorocznym Pucharze Świata w rywalizacji mężczyzn udział wzięło 5 reprezentantów Polski. Zdecydowanie na uwagę zasługuje występ Kacpra Pioruna, który doszedł do 5 rundy, co jest obecnie drugim najlepszym wynikiem w historii polskich startów w Pucharze Świata. Niestety na tym etapie musiał uznać wyższość Francuza Etienne Bacrota. Wcześniej w pokonanym polu pozostawił, zaczynając od pierwszej rundy: Rudika Makariana (Rosja), Markusa Raggera (Austria), Jordeena van Foreesta (Holandia) oraz Javokhira Sindarowa (Uzbekistan).

Do 4 rundy w turnieju mężczyzn dotarł również Radosław Wojtaszek, gdzie uległ faworyzowanemu Magnusowi Carlsenowi, na którym rewanż w półfinale wziął Jan-Krzysztof Duda. Wcześniej Wojtaszek wygrał z takimi szachistami jak Aleksejew Jewgienij (Rosja, 2 runda) i Maxim Matlakow (Rosja, 3 runda). W pierwszej rundzie Polak miał wolny los.

Na etapie 3 rundy z turniejem pożegnał się Michał Krasenkow, który uległ wówczas R Praggnanandhaa z Indii. Wcześniej Polak wygrał z Kiryłem Aleksiejenko z Rosji oraz Matejem Sebenikiem ze Słowenii. Ostatni z Biało-Czerwonych, Paweł Teclaf, odpadł już w pierwszej rundzie po porażce z Gukeshem D z Indii.

W Pucharze Świata wystartowało również pięć Polek

Wśród najlepszych szachistek i szachistów globu zaprezentowało się również 5 Polek. Najlepiej z nich spisała się Jolanta Zawadzka, która doszła do 3 rundy. W swoim pierwszym meczu pokonała Julię Alboredo z Brazylii, a w 2 rundzie okazała się lepsza od Rosjanki Anastazji Bodnaruk. Niestety pogromczynią Polki w 3 rundzie okazała się Nino Batsiashvili z Gruzji. Rywalizację na etapie 2 rundy zakończyły Monika Soćko i Karina Cyfka. Pierwsza z nich w 1 rundzie pokonała Melissę Castrillon Gomez z Kolumbii, a w 2 rundzie uległa Pii Cramlig ze Szwecji. Karina Cyfka rywalizację rozpoczęła od pokonania Kanadyjki Svitlany Demchenko, po czym przegrała w 2 rundzie z Ukrainką Anną Uszeniną.

Znacznie gorzej w rywalizacji z najlepszymi szachistkami na świecie poszło Joannie Majdan i Klaudii Kulon, które odpadły już w pierwszej rundzie. Joanna Majdan po wyrównanym pojedynku przegrała z Inną Gaponenką z Ukrainy, a Klaudia Kulon dość wyraźnie okazała się gorsza od Amerykanki Jennifer Yu.

Awans Jana-Krzysztofa Dudy w rankingu FIDE

Po spektakularnym sukcesie i wygranej w zawodach Pucharu Świata, Jan-Krzysztof Duda poprawił swój szachowy ranking o 18 punktów. Pozwoliło mu to na awans na 15 miejsce w aktualnym rankingu FIDE, gdzie sklasyfikowani są najlepsi szachiści na świecie. Od lat liderem tego rankingu pozostaje Norweg Magnus Carlsen. Drugie miejsce zajmuje Fabiano Caruana ze Stanów Zjednoczonych, a trzeci jest Liren Ding z Chin. Drugi z najlepszych Polaków – Radosław Wojtaszek, plasuje się aktualnie na 40 miejscu.

Jan-Krzysztof Duda na co dzień trenuje w klubie Hetman GKS Katowice, gdzie przygotowuje się do kolejnych startów i rywalizacji z najlepszymi na świecie. Zaledwie 23-letni Polak przebojem wdarł się do światowej czołówki i wierzymy w to, że zdobyty w tym roku Puchar Świata to dopiero początek jego wielkich sukcesów na najważniejszych szachownicach świata.