Za nami zakończenie Champions Chess Tour 2021, czyli wysokiej rangi turnieju w szachach szybkich, który rozgrywany był online. Zgodnie z przewidywaniami ekspertów, turniej zwyciężył Norweg Magnus Carlsen, który był głównym faworytem. Tym razem nieco gorzej poszło Janowi Krzysztofowi Dudzie, który z 9 pojedynków wygrał 4 i zajął dopiero 9 miejscu. Mimo wszystko wciąż pozostaje w ścisłej światowej czołówce, a ten rok w jego wykonaniu jest znakomity i przejdzie do historii polskich szachów. Zapraszamy na podsumowanie Meltwater Champions Chess Tour 2021.

Czym jest cykl Champions Chess Tour 2021?

Cykl Champions Chess Tour 2021 w szachach szybkich to prawdziwa Liga Mistrzów dla szachistów. Występują w nim tylko najlepsi zawodnicy na świecie, a łączna pula nagród w turnieju wynosiła 1,64 mln dolarów. W ramach cyklu zorganizowano 10 turniejów, a Polak Jan Krzysztof Duda wziął udział tylko w ostatnim, przez co miał zdecydowanie mniejsze szanse na zajęcie dobrej lokaty. Szachiści, którzy startowali we wcześniejszych zawodach w cyklu, w turnieju finałowym mieli dodane dodatkowego punkty. Sam cykl organizowany jest przez Play Magnus Group, czyli organizację szachową zależną od norweskiego Mistrza Świata – Magnusa Carlsena. W turnieju udział wzięło 10 arcymistrzów szachowych, którzy obecnie uznawani są za najlepszych szachistów na świecie.

Jan Krzysztof Duda na 9 miejscu

W zawodach Meltwater Champions Chess Tour 2021, Polak Jan Krzysztof Duda grał w kratkę. Pierwszy mecz turnieju rozgrywał z Magnusem Carlsenem i tym razem okazał się słabszy od utytułowanego Norwega i obecnego Mistrza Świata. Drugiego dnia imprezy, Polak odniósł swoje pierwsze zwycięstwo po bardzo wyrównanym pojedynku z Anishem Giri z Holandii. Kolejny dzień również przyniósł pozytywne rozstrzygnięcie i po kolejnym niezwykle wyrównanym meczu, Jan Krzysztof Duda pokonał również Szachrijara Mamierdjarowa z Azerbejdżanu. Niestety później Polakowi przytrafiły się dwie porażki z rzędu, kolejno z Tejmurem Radżabowem z Azerbejdżanu, który zajął 2 miejsce w cyklu oraz z Maxime Vachier-Lagrave z Francji. Ten ostatni wyprzedził Polaka tylko o jedno miejsce w klasyfikacji generalnej.

Jan Krzysztof Duda grał w kratkę i kolejne starcie zakończyło się jego sukcesem. Tym razem, w pokonanym polu pozostawił Lewona Aroniana z Armenii, który ostatnie turniej zakończył na 3 miejscu. Później przyszło kolejne, czwarte w tym turnieju zwycięstwo. Tym razem z Władisławem Artemiewem z Rosji. Jak się później okazało, było to ostatnie zwycięstwo Polaka w tym turnieju, który następnie uległ takim zawodnikom jak Wesley So i Hikaru Nakamura. Obaj reprezentowali na turnieju Stany Zjednoczone. Ostatecznie z dorobkiem 12 punktów, Jan Krzysztof Duda zajął 9 miejsce w prestiżowym turnieju Meltwater Champions Chess Tour 2021, czyli Lidze Mistrzów w szachach szybkich. Gdyby brać pod uwagę tylko wyniki z finałów, Polak zająłby w nich 5 miejsce.

Magnus Carlsen z tytułem Champions Chess Tour 2021

Zdecydowanie najlepszym szachistą cyklu okazał się faworyzowany Magnus Carlsen. Do turnieju finałowego przystępował z uprzywilejowanej pozycji, ponieważ w poprzednich zawodach zgromadził najwięcej punktów. Swoją dobrą dyspozycję potwierdził również w finale cyklu. Przystępował do niego z dorobkiem 16,5 punktów bonusowych,a w  finale zdobył dodatkowe 15 i wystarczyło to do tego, by pewnie wygrać Champions Chess Tour 2021. Warto jednak podkreślić, że w samym turnieju finałowym Norweg zająłby dopiero 4 miejsce, jednak o jego końcowym triumfie przesądziła dobra dyspozycja w poprzednich turniejach.

Drugie miejsce w całym cyklu zajął Tejmur Radżabow z Azerbejdżanu, który w finałowym turnieju zdobył najwięcej punktów. Ostatecznie przegrał z Norwegiem o 4,5 punktu choć do finału przystępował z bonusem 6 punktów i dużą stratą do rywali. Miejsce na podium uzupełnił Lewon Aronian z Armenii, który stracił dodatkowe 3 punkty do gracza z Azerbejdżanu. Brązowy medal w cyklu, w ostatnim meczu stracił Amerykanin Wesley So. W ostatniej kolejce przegrał on z Magnusem Carlsenem i dał się wyprzedzić wspomnianemu wcześniej Aronianowi z Armenii.

Końcowa klasyfikacja Champions Chess Tour 2021

Cykl Champions Chess Tour 2021 składał się z 10 turniejów, które odbywały się co miesiąc. Poniżej przedstawiamy klasyfikację końcową całego cyklu, w którym 9 miejsce zajął Jan Krzysztof Duda, a zwycięzcą okazał się być Magnus Carlsen.