Za nami zakończenie Champions Chess Tour 2021, czyli wysokiej rangi turnieju w szachach szybkich, który rozgrywany był online. Zgodnie z przewidywaniami ekspertów, turniej zwyciężył Norweg Magnus Carlsen, który był głównym faworytem. Tym razem nieco gorzej poszło Janowi Krzysztofowi Dudzie, który z 9 pojedynków wygrał 4 i zajął dopiero 9 miejscu. Mimo wszystko wciąż pozostaje w ścisłej światowej czołówce, a ten rok w jego wykonaniu jest znakomity i przejdzie do historii polskich szachów. Zapraszamy na podsumowanie Meltwater Champions Chess Tour 2021.

Czym jest cykl Champions Chess Tour 2021?

Cykl Champions Chess Tour 2021 w szachach szybkich to prawdziwa Liga Mistrzów dla szachistów. Występują w nim tylko najlepsi zawodnicy na świecie, a łączna pula nagród w turnieju wynosiła 1,64 mln dolarów. W ramach cyklu zorganizowano 10 turniejów, a Polak Jan Krzysztof Duda wziął udział tylko w ostatnim, przez co miał zdecydowanie mniejsze szanse na zajęcie dobrej lokaty. Szachiści, którzy startowali we wcześniejszych zawodach w cyklu, w turnieju finałowym mieli dodane dodatkowego punkty. Sam cykl organizowany jest przez Play Magnus Group, czyli organizację szachową zależną od norweskiego Mistrza Świata – Magnusa Carlsena. W turnieju udział wzięło 10 arcymistrzów szachowych, którzy obecnie uznawani są za najlepszych szachistów na świecie.

Jan Krzysztof Duda na 9 miejscu

W zawodach Meltwater Champions Chess Tour 2021, Polak Jan Krzysztof Duda grał w kratkę. Pierwszy mecz turnieju rozgrywał z Magnusem Carlsenem i tym razem okazał się słabszy od utytułowanego Norwega i obecnego Mistrza Świata. Drugiego dnia imprezy, Polak odniósł swoje pierwsze zwycięstwo po bardzo wyrównanym pojedynku z Anishem Giri z Holandii. Kolejny dzień również przyniósł pozytywne rozstrzygnięcie i po kolejnym niezwykle wyrównanym meczu, Jan Krzysztof Duda pokonał również Szachrijara Mamierdjarowa z Azerbejdżanu. Niestety później Polakowi przytrafiły się dwie porażki z rzędu, kolejno z Tejmurem Radżabowem z Azerbejdżanu, który zajął 2 miejsce w cyklu oraz z Maxime Vachier-Lagrave z Francji. Ten ostatni wyprzedził Polaka tylko o jedno miejsce w klasyfikacji generalnej.

Jan Krzysztof Duda grał w kratkę i kolejne starcie zakończyło się jego sukcesem. Tym razem, w pokonanym polu pozostawił Lewona Aroniana z Armenii, który ostatnie turniej zakończył na 3 miejscu. Później przyszło kolejne, czwarte w tym turnieju zwycięstwo. Tym razem z Władisławem Artemiewem z Rosji. Jak się później okazało, było to ostatnie zwycięstwo Polaka w tym turnieju, który następnie uległ takim zawodnikom jak Wesley So i Hikaru Nakamura. Obaj reprezentowali na turnieju Stany Zjednoczone. Ostatecznie z dorobkiem 12 punktów, Jan Krzysztof Duda zajął 9 miejsce w prestiżowym turnieju Meltwater Champions Chess Tour 2021, czyli Lidze Mistrzów w szachach szybkich. Gdyby brać pod uwagę tylko wyniki z finałów, Polak zająłby w nich 5 miejsce.

Wyniki Jana Krzysztofa Dudy na Champions Chess Tour 2021:

 • Jan Krzysztof Duda – Magnus Carlsen                     0,5 – 2,5
 • Jan Krzysztof Duda – Anish Giri                               2,5 – 1,5
 • Jan Krzysztof Duda – Szachrijar Mamierdjarow       3,5 – 2,5
 • Jan Krzysztof Duda – Tejmur Radżabow                  1,5 – 2,5
 • Jan Krzysztof Duda – Maxime Vachier-Lagrave       0,5 – 2,5
 • Jan Krzysztof Duda – Lewon Aronian                      2,5 – 1,5
 • Jan Krzysztof Duda – Władisław Artemiew             2,5 – 1,5
 • Jan Krzysztof Duda – Wesley So                             2,5 – 3,5
 • Jan Krzysztof Duda – Hikaru Nakamura                   1 – 3

Magnus Carlsen z tytułem Champions Chess Tour 2021

Zdecydowanie najlepszym szachistą cyklu okazał się faworyzowany Magnus Carlsen. Do turnieju finałowego przystępował z uprzywilejowanej pozycji, ponieważ w poprzednich zawodach zgromadził najwięcej punktów. Swoją dobrą dyspozycję potwierdził również w finale cyklu. Przystępował do niego z dorobkiem 16,5 punktów bonusowych,a w  finale zdobył dodatkowe 15 i wystarczyło to do tego, by pewnie wygrać Champions Chess Tour 2021. Warto jednak podkreślić, że w samym turnieju finałowym Norweg zająłby dopiero 4 miejsce, jednak o jego końcowym triumfie przesądziła dobra dyspozycja w poprzednich turniejach.

Drugie miejsce w całym cyklu zajął Tejmur Radżabow z Azerbejdżanu, który w finałowym turnieju zdobył najwięcej punktów. Ostatecznie przegrał z Norwegiem o 4,5 punktu choć do finału przystępował z bonusem 6 punktów i dużą stratą do rywali. Miejsce na podium uzupełnił Lewon Aronian z Armenii, który stracił dodatkowe 3 punkty do gracza z Azerbejdżanu. Brązowy medal w cyklu, w ostatnim meczu stracił Amerykanin Wesley So. W ostatniej kolejce przegrał on z Magnusem Carlsenem i dał się wyprzedzić wspomnianemu wcześniej Aronianowi z Armenii.

Końcowa klasyfikacja Champions Chess Tour 2021

Cykl Champions Chess Tour 2021 składał się z 10 turniejów, które odbywały się co miesiąc. Poniżej przedstawiamy klasyfikację końcową całego cyklu, w którym 9 miejsce zajął Jan Krzysztof Duda, a zwycięzcą okazał się być Magnus Carlsen.

Klasyfikacja końcowa Champions Chess Tour 2021:

 1. Magnus Carlsen (Norwegia)                         31,5 pkt
 2. Tejmur Radżabow (Azerbejdżan)                 27 pkt
 3. Lewon Aronian (Armenia)                             24 pkt
 4. Wesley So (USA)                                           23,5 pkt
 5. Hikaru Nakamura (USA)                               21 pkt
 6. Anish Giri (Holandia)                                    17,5 pkt
 7. Władisław Artemiew (Rosja)                         14,5 pkt
 8. Maxime Vachier-Lagrave (Francja)              13,5 pkt
 9. Jan Krzysztof Duda (Polska)                       12 pkt
 10. Szachrijar Mamierdjarow (Azerbejdżan)       9,5  pkt